Bytom - wieże ciśnień

 Miasto Bytom, leżące w samym centrum przemysłowej części Górnego Śląska, posiada kilkanaście, dobrze zachowanych wież ciśnień. Wieże ciśnień pojawiły się w Bytomiu na przełomie XIX i XX wieku. Bez wodnych wież, miasto po prostu nie mogłoby się rozwijać. Wieże przyczyniły się do rozwoju sektora górniczego, miejskiego oraz kolei.

Wieża ciśnień w Bytomiu
Wieża ciśnień w Bytomiu ( autor: Szkieletek )

Miejska wieża ciśnień w Bytomiu

Wieża ciśnień przy ulicy Powstańców Śląskich w Bytomiu, została wybudowana w 1934 roku. Wiąże się z tym wydarzeniem ciekawa historia. Pierwotnie część miasta zaopatrywała w wodę wieża ciśnień, stojąca we wsi Dąbrówka Wielka ( dziś dzielnica Piekar Śląskich ). W wyniku podziału Górnego Śląska, na wskutek Traktatu Wersalskiego. Wieża ciśnień razem z Dąbrówką, przypadła Polsce. Natomiast miasto Bytom, pozostało niemieckie. Przez lata wodociągi przebiegały przez punkty graniczne. Dopiero w latach 30-tych, władze miasta zdecydowały się na budowę nowej wieży ciśnień w niemieckim Bytomiu. Projekt wieży ciśnień, zakładał ewentualny wpływ tąpnięć, powstałych na wskutek pracy kopalni pod wieżą ciśnień.

Wieża ciśnień posiada bardzo oryginalny, geometryczny, cokół, który podpiera ażurową, wykonaną z żelbetu konstrukcję, która stanowi trzon, podtrzymujący głowicę ze zbiornikiem wodnym. Wieża ciśnień może zmagazynować około 1000 m3 wody, a jej całkowita wysokość wynosi ponad 40 metrów. Wodna wieża była bardzo modernistyczna, jak na tamte czasy.

Wieża ciśnień w Bytomiu - Stolarzowice

Wieża ciśnień została wybudowana również w okresie przed wojennym, tuż przed wybuchem II Wojny Światowej, budowę wodnej wieży, zakończono ostatecznie w 1938 roku. Wieża stoi przy ulicy Gombrowicza i podobnie jak swoja poprzedniczka, została wybudowana głównie z żelbetu.

Wieża ciśnień na terenie kopalni Bobrek / Bytom

Wodna wieża do złudzenia przypomina domek holenderski ze względu na swój czerwony kolor i białe okna. Głowica wieży w kształcie domku, kryje w swoim wnętrzu zbiornik na wodę. Na elewacji widoczna jest miara poziomu wody w zbiorniku, nazywana wodowskazem. Głowica ze zbiornikiem, usadowiona jest na stalowej konstrukcji.

Kolejowe wieże ciśnień w Bytomiu

Miasto nie mogłoby funkcjonować bez kolei i kolejowych wież ciśnień. Niektóre z nich zachowały się w Bytomiu do dziś. Wodne wieże wybudowane są z czerwonej cegły. Posiadają drobne zdobienia w formie ceglanych fryzów, gzymsów i lizen.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień w Wodzisławiu Śląskim

Wieże ciśnień w Katowicach

Sosnowiec - wieża ciśnień